Perkhidmatan Penyelamat Pantai

LATAR BELAKANG

Penyelamat Pantai diperkenalkan pada 1 Julai 2003, kini semakin disenangi oleh pengunjung – pengunjung pantai, terutamanya pelancong -pelancong asing yang gemar dengan aktiviti – aktiviti di laut dan pantai. Dengan adanya perkhidmatan seperti ini, para pengunjung – pengunjung pantai berasa selamat dan yakin untuk membawa keluarga masing – masing berkelah di tepi pantai.

Namun pada 26 Disember 2004, berlakunya bencana Tsunami yang menyedarkan negara betapa perlunya Pasukan Penyelamat Pantai. Dengan kejayaan Pasukan Penyelamat Pantai JPAM Batu Feringghi, Pulau Pinang, memberi amaran awal dan memastikan orang – orang awam yang berada di pantai tersebut telah berjaya diselamatkan tanpa sebarang kehilangan jiwa.

GALERI MENARA PENYELAMAT PANTAI

 

 

SENARAI MENARA PENYELAMAT PANTAI

BIL NEGERI
MENARA PEGAWAI YANG BERTANGGUNGJAWAB
1 KEDAH Pantai Cenang Lt. (PA) Abdul Rahim bin Khairudin
abrahim@civildefence.gov.my
Pantai Tengah
Pantai Merdeka
Pulau Payar
2 PULAU PINANG Pantai Golden Sands
PUPA Tanjung Bungah (Menara 1-4)
Lt.(PA) Syed Azizul Bin Syed Termizi
PDPA Barat Daya (Menara 5)
Kapt.(PA) Mohd Fazli B. Abd. Rahman
Pantai Miami
Pantai Pasir Panjang
Pantai Belacan
Pantai Bayu Senja
3 PERAK Teluk Batik PDPA Manjung
Lt. (PA) Shamsur Bin Shahudin
shamsur@civildefence.gov.my
4 SELANGOR Pantai Kelanang PUPA Morib
Lt. (PA) Mohamad Amin Nasrin Bin Ghazali
mohamad_amin@civildefence.gov.my
Pantai Bagan Lalang Unit Sepang
Lt. (PA) Azhar
019-3949769
5 NEGERI SEMBILAN Bt.4 Pantai Saujana PDPA Port Dickson
Kapt. (PA) Mohamad Azri Bin Abu Hassan
mazri@civildefence.gov.my
Bt.7 Teluk Kemang
Bt.8 Teluk Kemang
6 MELAKA Pangkalan Balak Kapt. (PA) Shide Bin Azhar
shide@civildefence.gov.my
Tanjung Bidara
Pantai Puteri
7 JOHOR Pantai Air Papan KAPT. (PA) NURNAJIBAH BINTI ABDULLAH
PDPA MERSING
najibah@civildefence.gov.myLT. (PA) MOHD SARULNIZAM BIN KHIRUDIN
PDPA MERSING
sarulnizam@civildefence.gov.my
8 PAHANG Pantai Sepat PNPA Pahang
Lt. (PA) Alif Mustadzar bin Ahmad
alifmustadzar@civildefence.gov.my
Teluk Cempedak
Pantai Batu Hitam
Pantai Balok
Pantai Cherating
Pantai Cherating (Menara MPK)
9 KELANTAN Pantai Cahaya Bulan Mohd Harmizi B. Mhd Ghani (KP 17)

harmizi@civildefence.gov.my
Pantai Irama
10 TERENGGANU Pantai Bukit Keluang PNPA TERENGGANU
LT (PA) MOHD JEFFRI BIN JOHARI
mjeffri.apm@1govuc.gov.my
Pulau Redang
11 SARAWAK Esplanade PNPA Sarawak
Lt. (PA) MD Azan Bin Sadie
azan@civildefence.gov.my
Pantai Santubong
12 SABAH Tanjung Aru PNPA Sabah
Lt. (PA) Yuslin Bin Omar
yuslin@civildefence.gov.my
JUMLAH MENARA MENYELAMAT PANTAI = 32 BUAH

 

Sebarang pertanyaan berkenaan menara penyelamat pantai (Baywatch) JPAM, sila hubungi :

 

Lt. Kol. (PA) Mohd Rosman Bin Abdullah

Penolong Pengarah,
Bahagian Pengurusan Bencana dan Operasi,
Angkatan Pertahanan Awam Malaysia,
Jalan Padang Tembak,
50556 Kuala Lumpur.

No Tel   : 03-26871463
No Fax : 03-26871498
Email     : mohdrosman@civildefence.gov.my

Print Friendly, PDF & Email
Bahasa: