Perkhidmatan Penyelamat Pantai

LATAR BELAKANG

Penyelamat Pantai diperkenalkan pada 1 Julai 2003, kini semakin disenangi oleh pengunjung – pengunjung pantai, terutamanya pelancong -pelancong asing yang gemar dengan aktiviti – aktiviti di laut dan pantai. Dengan adanya perkhidmatan seperti ini, para pengunjung – pengunjung pantai berasa selamat dan yakin untuk membawa keluarga masing – masing berkelah di tepi pantai.

Namun pada 26 Disember 2004, berlakunya bencana Tsunami yang menyedarkan negara betapa perlunya Pasukan Penyelamat Pantai. Dengan kejayaan Pasukan Penyelamat Pantai JPAM Batu Feringghi, Pulau Pinang, memberi amaran awal dan memastikan orang – orang awam yang berada di pantai tersebut telah berjaya diselamatkan tanpa sebarang kehilangan jiwa.

GALERI MENARA PENYELAMAT PANTAI

 

 

SENARAI MENARA PENYELAMAT PANTAI

BIL NEGERI
MENARA PEGAWAI YANG BERTANGGUNGJAWAB
1 KEDAH Pantai Cenang SM. (PA) Abdul Rahim B. Khairudin
abrahim@civildefence.gov.my
Pantai Tengah
Pantai Merdeka
Pulau Payar
2 PULAU PINANG Pantai Golden Sands SM. (PA) Mohd Muis B. Mohd Daud
Unit Teluk Bahang
mohdmuis@civildefence.gov.my
Pantai Miami
Pantai Pasir Panjang
Pantai Belacan
Pantai Bayu Senja
3 PERAK Teluk Batik SM. (PA) Suliana Bt. Mohamed
PDPA Manjung
suliana@civildefence.gov.my
4 SELANGOR Pantai Kelanang SM. (PA) Amin Nasrin Bin Ghazali

mohd_amin@civildefence.gov.my
Pantai Bagan Lalang SM. (PA) Azahar Bin Abdul Rasyid
Unit Sepang
azaharabdrasyid@civildefence.gov.my
5 NEGERI SEMBILAN Bt.4 Pantai Saujana SK. (PA) Aliff B. Ghani
PDPA Port Dickson
mhdaliff@civildefence.gov.my
Bt.7 Teluk Kemang
Bt.8 Teluk Kemang
6 MELAKA Pangkalan Balak SK. (PA) Mohd Hafiez@Philip B. Abdullah

hafiz@civildefence.gov.my
Tanjung Bidara
Pantai Puteri
7 JOHOR Pantai Air Papan SM. (PA) Suhaimi B. Md Idris

suhaimi@civildefence.gov.my
8 PAHANG Pantai Sepat Lt. Muda (PA) Saabar B. Md Amid
PDPA Pekan
saabaramid@civildefence.gov.my
Teluk Cempedak
Pantai Batu Hitam
Pantai Balok SM. (PA) Nurisman B. Idris
PKOD Kuantan
nurisman@civildefence.gov.my
Pantai Cherating
Pantai Cherating (Menara MPK)
9 KELANTAN Pantai Cahaya Bulan SM. (PA) Mohd Harmizi B. Mhd Ghani

harmizi@civildefence.gov.my
Pantai Irama
10 TERENGGANU Pantai Bukit Keluang Lt. Muda (PA) Mohd Suhaimi B. Awang @ Muhammad
PDPA Besut
suhaimiawang@civildefence.gov.mySM. (PA) Mohd Faizul Azizi B. Saad
PDPA Besut
faizulazizi@civildefence.gov.my
Pulau Redang
11 SARAWAK Esplanade SM. (PA) Mohd Zaidi B. Mohd Ali

zaidi_ali@civildefence.gov.my
Pantai Santubong
12 SABAH Tanjung Aru SK. (PA) Marinus B. Mathius

marinus@civildefence.gov.my
JUMLAH MENARA MENYELAMAT PANTAI = 32 BUAH

 

Sebarang pertanyaan berkenaan menara penyelamat pantai (Baywatch) JPAM, sila hubungi :

 

Lt. Kol. (PA) Mohd Adzhar Bin Mujab
Penolong Pengarah,
Bahagian Pengurusan Bencana dan Operasi
Tel : 03-2687 145
Email : adzhar@civildefence.gov.my

Print Friendly
Bahasa: